Acasă / Sport / Handbal / Handbal masculin: Potaissa Turda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge

Echipa masculină de handbal Potaissa Turda s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Cupei Challenge, deşi a pierdut partida retur cu formaţia luxemburgheză Esch, scor 28-29 (16-10), la Turda.

În manşa tur, Potaissa Turda câştigase cu 31-27 în Luxemburg. Pentru meciul de la Turda, antrenorul Horaţiu Gal nu s-a putut baza pe serviciile a trei jucători importanți: Nenad Savic, Gică Cîntec și Ionuț Rotaru.

Turda: Ţenghea, Iancu 1 gol, Thalmaier 5, Zacaciurin 3, Varo, Laslo, Bulgaria, Pavel 5, Adomnicăi, Lazăr 4, Huta 1, Ştef, Amihăiesi 5, Pintoiu, Ignat 4, Fleşer.

Esch: Milosevic, Muller 4 goluri, Krier 5, Labonte, Kohl 1, Agovic, Scholten 1, Pulli 6, Bock 1, Mitrea, Potteau, Kohn 2, Vasilakis 6, Tomassini 3, Jelinic, Quintus.

În Liga Naţională de handbal masculin, Potaissa Turda se află pe locul doi după 18 runde, la şase puncte de liderul Dinamo Bucureşti.

Sursa : Mediafax

ULTIMA ORĂ

Leo Grozavu crede că merita mai mult: “Am avut foarte multe ocazii împotriva unei echipe care ne-a fost inferioară”

Leo Grozavu, antrenorul echipei FC Botoşani, a declarat, luni, după înfrângerea formaţiei sale în deplasare …