Acasă / Sport / Handbal / CSM Roman-HC Zalău, scor 21-21, în etapa a 18-a din Liga Națională feminină de handbal

CSM Roman și HC Zalău au încheiat la egalitate, scor 21-21, într-un meci disputat în etapa a 18-a din Liga Națională feminină de handbal.

CSM Roman a început perfect partida de pe teren propriu, cu HC Zalău și a reușit să se desprindă la patru goluri, scor 6-2, după zece minute de joc. Handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici au început să se apere mult mai agresiv și grație paradelor Paulei Vișan, ardelencele au revenit pe tabelă, 10-10, în minutul 22, după două reușite consecutive ale Andradei Trif.

Tehnicianul gazdelor, Gheorghe Covaciu, a solicitat primul time-out al partidei, iar acest lucru s-a văzut imediat pe tabelă. Romanul a jucat mai bine în ultimele opt minute ale primei reprize și a intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, 15-12.

Gazdele au început avântat și partea a doua a jocului și au marcat două goluri, desprinzându-se la 17-12. Replica Zalăului a fost imediată și, pe fondul mai multor ratări ale romașcancelor, a reușit să marcheze de patru ori consecutiv. Oaspetele au preluat conducerea, 19-18, în minutul 48, iar finalul a fost extrem de tensionat.

Romanul a avut șansa victoriei în ultimele 50 de secunde, însă fetele lui Gheorghe Covaciu nu au găsit drumul spre gol și meciul s-a terminat la egalitate, 21-21. Teodora Bloj, Andreea Tămaș și Andrada Trif au fost cele mai bune marcatoare pentru Zalău, cu cinci reușite. De partea cealaltă, s-a evidențiat Iryna Glybko, cu șapte goluri.

În clasament, HC Zalău a acumulat 29 de puncte și rămâne pe locul trei în clasament, la două puncte de Dunărea Brăila, care va evolua, duminică, pe teren propriu, cu Danubius Galați, în timp ce formația CSM Roman este pe șase, cu 22 de puncte.

Sursa : Mediafax

ULTIMA ORĂ

Leo Grozavu crede că merita mai mult: “Am avut foarte multe ocazii împotriva unei echipe care ne-a fost inferioară”

Leo Grozavu, antrenorul echipei FC Botoşani, a declarat, luni, după înfrângerea formaţiei sale în deplasare …